Griffith 0.9.7 - en to el translation catalogue (409 entries)

en:  as
el:  ως

en:  min
el:  λεπτά

en:  movie(s)
el:  ταινία(ες)

en:  movie(s) in collection.
el:  ταινία(ες) στη συλλογή

en:  movie(s) loaned.
el:  ταινία(ες) δανείστηκαν

en:  on
el:  στο-η/ν

en: %s
    Are you sure you want to delete this person?
el: %s
    Είστε σίγουρος/η οτι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το άτομο;

en: %s file has been created.
el: Δημιουργήθηκε το %s αρχείο.

en: %s file has been imported. %s movies added.
el: Εσαγωγή του αρχείου %s. Προσθήκη %s ταινιών.

en: 0 means no limits
el: το 0 σημαίνει καθόλου όρια

en: <b>Audio channels</b>
el: <b>Κανάλια ήχου</b>

en: <b>Audio codecs</b>
el: <b>Αποκωδικοποιητές ήχου</b>

en: <b>Audio</b>
el: <b>Ήχος</b>

en: <b>Collection</b>
el: <b>Συλλογή</b>

en: <b>Defaults</b>
el: <b>Προεπιλεγμένα</b>

en: <b>E-mail reminder</b>
el: <b>Υπενθύμιση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου</b>

en: <b>Example</b>
el: <b>Παράδειγμα</b>

en: <b>Export</b>
el: <b>Εξαγωγή</b>

en: <b>Header</b>
el: <b>Κεφαλίδα</b>

en: <b>Import only fields selected below</b>
el: <b>Εισάγετε μόνο τα πεδία που είναι κάτωθεν επιλεγμένα</b>

en: <b>Importing...</b>
el: <b>Εισαγωγή...</b>

en: <b>Languages</b>
el: <b>Γλώσσες</b>

en: <b>Limits</b>
el: <b>Όρια</b>

en: <b>Loan History</b>
el: <b>Ιστορικό Δανεισμού</b>

en: <b>Media</b>
el: <b>Μέσα</b>

en: <b>Search for:</b>
el: <b>Αναζήτηση για:</b>

en: <b>Search results</b>
el: <b>Αναζήτηση αποτελεσμάτων</b>

en: <b>Select database to use</b>
el: <b>Επιλογή βάσης δεδομένων</b>

en: <b>Show only the following columns</b>
el: <b>Προβολή μόνο των ακόλουθων στηλών</b>

en: <b>Some Hints</b>:
    
    On the next step you can assign your csv fields with the one in Griffith.
    One CSV-field can be assigned to multiple griffith-fields, i.e. if you have only one title.
    Your cast-list should be comma-seperated to break it apart in multiple lines.
el: <b>Μερικές Συμβουλές</b>:
    
    Στο επόμενο βήμα μπορείτε να αναθέσετε τα csv πεδία σας σε αυτά του Griffith.
    Ένα πεδίο CSV μπορεί να ανατεθεί σε πολλά πεδία griffith, π.χ. εάν έχετε μόνο έναν τίτλο.
    Η λίστα των ηθοποιών θα πρέπει να είναι χωρισμένη με κόμματα για να διασπαστεί σε πολλαπλές σειρές.

en: <b>Sort by</b>
el: <b>Ταξινόμηση κατά</b>

en: <b>Split into</b>
el: <b>Διαχωρισμός σε</b>

en: <b>Style</b>
el: <b>Στυλ</b>

en: <b>Subtitle formats</b>
el: <b>Μορφή Υπότιτλων</b>

en: <b>Subtitles</b>
el: <b>Υπότιτλοι</b>

en: <b>Tags</b>
el: <b>Ετικέτες</b>

en: <b>Template</b>
el: <b>Πρότυπο</b>

en: <b>Use spell checking on the following fields:</b>
el: <b>Χρήση Ορθογραφικού Ελέγχου στα ακόλουθα πεδία:</b>

en: <b>Video codecs</b>
el: <b>Αποκωδικοποιητές Βίντεο</b>

en: <b>Volume</b>
el: <b>Ήχος</b>

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add a new movie
el: Προσθήκη νέας ταινίας

en: Add a new person
el: Εισάγετε νέο άτομο

en: Add movie
el: Προσθήκη ταινίας

en: Add movie and close
el: Προσθήκη ταινίας και κλείσιμο

en: Add new movie
el: Προσθήκη νέας ταινίας

en: All Movies
el: Όλες οι Ταινίες

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
el: Είστε σίγουροι οτι θέλετε να δημιουργήσετε μια νέα βάση δεδομένων;
    Θα χάσετε ΟΛΑ τα υπάρχοντα δεδομένα!

en: Are you sure you want to delete this movie?
el: Είστε σίγουρος/η οτι θέλετε να διαγράψετε την ταινία;

en: Are you sure you want to delete this poster?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή την αφίσα;

en: Are you sure you want to mix?
    Your current movie collection will be mixed with a backup.
    You can't undo this operation.
el: Είστε σίγουροι για το ανακάτεμα;
    Η τρέχουσα συλλογή ταινιών θα ανακατευτεί με ένα αντίγραφο.
    Δεν μπορείτε να αναιρέσετε αυτή την αλλαγή!

en: Are you sure you want to restore?
    Your current movie collection will be replaced.
    You can't undo this operation.
el: Είστε σίγουροι για την επαναφορά;
    Η τρέχουσα συλλογή ταινιών θα αντικατασταθεί.
    Δεν μπορείτε να αναιρέσετε αυτή την αλλαγή!

en: Assigned Fields (CSV > Griffith)
el: Ανατεθημένα Πεδία (CSV > Griffith)

en: Attempt to fetch a big poster from Amazon services Web site
el: Προσπάθησε να λάβεις μια μεγαλύτερη αφίσα από την ιστοσελίδα των υπηρεσιών Amazon

en: Author
el: Συντάκτης

en: Backup function is available only for SQLite engine for now
el: Η λειτουργία δημιουργίας αντιγράφου είναι διαθέσιμη μόνο για τη μηχανή SQLite προς το παρόν

en: Backup has been created
el: Το αντίγραφο δημιουργήθηκε

en: Backup restored
el: Το αντίγραφο επανακτήθηκε

en: Black and White
el: Ασπρόμαυρη

en: Black and white
el: Ασπρόμαυρη

en: Brazilian Portuguese
el: Πορτογαλικά Βραζιλίας

en: Bulgarian
el: Βουλγαρικά

en: By Collection
el: Κατά Συλλογή

en: CSV Fields
el: Πεδία CSV

en: CSV Import
el: Εισαγωγή CSV

en: Can't copy %s!
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή του %s!

en: Can't create %s!
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία %s!

en: Can't open %s!
el: Δεν ήταν δυνατόν το άνοιγμα του %s!

en: Can't open the file %s
el: Δεν είναι δυνάτο το άνοιγμα του αρχείου %s

en: Can't read backup file
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αντιγράφου

en: Can't remove %s!
el: Δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση του %s!

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cannot connect to database.
    Falling back to SQLite.
el: Αδυναμία σύνδεσης στη βάση.
    Επιστροφή σε SQLite.

en: Cast
el: Ηθοποιοί

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Channels
el: Κανάλια

en: Choose Image
el: Επιλογή εικόνας

en: Choose style file
el: Επιλογή αρχείου μορφοποίησης

en: Classification
el: Ταξινόμιση

en: Clears filter
el: Εκκαθάριση φίλτρου

en: Clone
el: Αντίγραφο

en: Codec
el: Αποκωδικοποιητής

en: Collection
el: Συλλογή

en: Color
el: Έγχρωμη

en: Column "%s" is not unique
el: Η στήλη "%s" δεν είναι μοναδική

en: Condition
el: Κατάσταση

en: Connection error
el: Σφάλμα σύνδεσης

en: Connection timed out
el: Τέλος χρονικού ορίου σύνδεσης

en: Contributors:
el: Συνεργάτες:

en: Convert images
el: Μετατροπή εικόνων

en: Country
el: Χώρα

en: Cover generated by Griffith v
el: Το εξώφυλλο δημιουργήθηκε από το Griffith v

en: Czech
el: Τσεχικά

en: DVD layers
el: Στρώματα DVD

en: DVD region
el: Περιοχή DVD

en: Damaged
el: Κατεστραμένη

en: Danish
el: Ισπανικά

en: Data
el: Δεδομένα

en: Database
el: Βάση Δεδομένων

en: Database connection failed.
el: Η σύνδεση με τη Βάση Δεδομένων απέτυχε.

en: Define here the PDF reader you want to use within Griffith. Popular choices are xpdf, gpdf, evince or kpdf. Make sure you have this program installed and working first.
el: Καθορίστε εδώ το πρόγραμμα ανάγνωσης PDF που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε στο Griffith. Ανάμεσα στις πιο δημοφιλείς επιλογές είναι τα xpdf, gpdf, evince ή kpdf. Σιγουρευτείτε οτι το πρόγραμμα είναι εγκατεστημένο και δουλεύει σωστά.

en: Delete a person
el: Αφαίρεση ατόμου

en: Delimiter
el: Οριοθέτης

en: Description
el: Περιγραφή

en: Destination
el: Προορισμός

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Dictionaries
el: Λεξικά

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
el: Το λεξικό δεν είναι διαθέσιμο.Ο έλεγχος ορθογραφίας θα απενεργοποιηθεί.

en: Director
el: Σκηνοθέτης

en: Directory %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
el: Ο φάκελος %s υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Discs
el: Δίσκοι

en: Do you want to loan whole collection?
el: Θέλετε να δανείσετε ολόκληρη συλλογή;

en: Do you want to use this poster instead?
el: Θα θέλατε να χρησιμοποιήσετε αυτή την αφίσα;

en: Document generated by Griffith v
el: Το έγγραφο αυτό δημιουργήθηκε από το Griffith v

en: Document has been generated.
el: Το έγγραφο έχει δημιουργηθεί.

en: Dual Side, Dual Layer
el: Διπλής Πλευράς, Διπλής Στρώσης

en: Dual Side, Single Layer
el: Διπλής Πλευράς, Μονής Στρώσης

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: E-mail
el: Ηλ. Διεύθυνση

en: E-mail reminder
el: Υπενθύμιση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: E-mail sent sucessfuly
el: Επιτυχής αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος

en: E_xport
el: Ε_ξαγωγή

en: Edit a person
el: Επεξεργασία ενός προσώπου

en: Edit movie
el: Επεξεργασία ταινίας

en: Edit movie details
el: Επεξεργασία λεπτομερειών ταινίας

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: English
el: Αγγλικά

en: Error creating backup
el: Σφάλμα δημιουργίας αντιγράφου

en: Error sending e-mail: %s
el: Λάθος κατα την αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος: %s

en: Estonian
el: Εσθονικά

en: Excellent
el: Εξαιρετική

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export a %s document
el: Εξαγωγή του %s εγγράφου

en: Export a PDF
el: Εξαγωγή σε PDF

en: Export data
el: Εξαγωγή Δεδομένων

en: Fair
el: Μέτρια

en: Favorite Movie Plugin
el: Αγαπημένο πρόσθετο ταινίας

en: Favourite
el: Αγαπημένο

en: Fetch from Amazon
el: Λήψη από το Amazon

en: Fetching data
el: Λήψη δεδομένων

en: Fetching poster
el: Λήψη αφίσας

en: Fields
el: Πεδία

en: File exists. Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο υπάρχει. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: File-Options
el: Επιλογές αρχείων

en: Fill empty fields only
el: Συμπληρώστε μόνο τα κενά πεδία

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter activated. Showing only loaned movies.
el: Το φίλτρο ενεργοποιήθηκε. Παρουσιάζονται μόνο οι ταινίες που έχουν δανειστεί.

en: Filter activated. Showing only movies from collection: %s
el: Το φίλτρο ενεργοποιήθηκε. Παρουσιάζονται μόνο οι ταινίες από τη συλλογή: %s

en: Filter activated. Showing only movies from volume: %s
el: Το φίλτρο ενεργοποιήθηκε. Παρουσιάζονται μόνο οι ταινίες από τη σειρά: %s

en: Filter activated. Showing only not seen movies.
el: Το φίλτρο ενεργοποιήθηκε. Παρουσιάζονται μόνο οι ταινίες που δεν έχουν προβληθεί.

en: Font for reports
el: Γραμματοσειρά για αναφορές

en: Format
el: Διαμόρφωση

en: Forum
el: Φόρουμ

en: Found Results
el: Αποτελέσματα

en: French
el: Γαλλικά

en: From Row
el: Από γραμμή

en: Full CSV list export plugin
el: Πρόσθετο πλήρους εξωγής λίστας ως αρχείο CSV

en: Full CSV list import plugin
el: Plugin πλήρης εισαγωγής CSV λίστας

en: Full XML list export plugin
el: Plugin πλήρης εξαγωγής λίστας XML

en: Genre
el: Είδος

en: German
el: Γερμανικά

en: Get from web
el: Βρείτε απο το διαδύκτιο

en: Get movie data from:
el: Βρείτε δεδομένα ταινίων απο:

en: Good
el: Καλή

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Griffith Fields
el: Πεδία Griffith

en: Griffith is a film collection manager.
el: Το Griffith είναι ένα πρόγραμμα διαχείρησης συλλογής ταινιών.

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
el: Το Griffith θα μετατρέψει τώρα την βάση δεδομένων σας στη νέα μορφή. Αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά εάν έχετε μία μεγάλη βάση δεδομένων.

en: Griffith's movies list
el: Λίστα ταινιών του Griffith

en: Here you can define the desired language to use while spell checking some fields. Use you locale setting. For example, to use european portuguese spell checking enter 'pt'
el: Εδω μπορείτε να καθορίσετε την χρήση της επιθυμητής γλώσσας ενω ελέγχεται η ορθρογραφία σε μερικά πεδία. Χρησιμοποιήστε τις ρυθμίσεις εντοπιότητας. Για παράδειγμα, για να χρησιμοποιήσετε τον έλεγχο ορθογραφίας στα πορτογαλλικά ευρώπης, εισάγετε 'pt'

en: Here you can define the smtp server port to use. If you want to use your gmail account service to send e-mails, try to enter '587' here. Default (and the most common one) is '25'
el: Εδώ μπορείς να ορίσεις την smtp θύρα προς χρήση. Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία του gmal για αποστολή e-mails, προσπάθησε να βάλεις '587' εδώ. Η προεπιλογή (και πιο συνηθισμένη) είναι '25'

en: Hi, %s!
    
    Just to remind you
el: Γειά, %s!
    
    Σου υπενθυμίζω

en: Homepage
el: Αρχική σελίδα

en: Host
el: Κόμβος δικτύου

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: I_mport
el: _Εισαγωγή

en: If you need TLS support, please check this checkbox. This is needed, for example, when using gmail service to send your reminder e-mails.
el: Αν χρειάζεσαι υποστήριξη TLS, τσέκαρε αυτό το κουτάκι. Αυτό χρειάζεται, για παράδειγμα, όταν χρησιμοποιείς το gmail για να στείλεις μηνύματα υπενθύμισης.

en: If your file has no column headers then you should import from row 0.
el: Αν το αρχείο σας δεν έχει επικεφαλίδα στήλης, τότε πρέπει να εισάγετε απο την γραμμή 0.

en: Image
el: Εικόνα

en: Image has been updated
el: Η εικόνα έχει ενημερωθεί

en: Image not valid.
el: Μη έγκυρη εικόνα

en: Images
el: Εικόνες

en: Import window
el: Εισαγωγή παραθύρου

en: Include Front Image
el: Να συμπεριληφθεί το Εξώφυλλο

en: Include movie number
el: Συμπερίληψη αριθμού ταινίας

en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

en: Italian
el: Ιταλικά

en: Japanese
el: Ιαπωνέζικα

en: Korean
el: Κορεατικά

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Last added
el: Τελευταία Προσθήκη

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
el: Τελευταία ευκαιρία!
    Είστε σίγουροi οτι θέλετε
    να χάσετε τα υπάρχοντα δεδομένα;

en: Layers
el: Επίπεδα

en: Limit search results to
el: Περιορισμός αποτελεσμάτων αναζήτησης σε

en: Lineterminator
el: Τερματισμός σειράς

en: List of films
el: Λίστα των ταινιών

en: List was successful exported to iPod.
el: Επιτυχής εξαγωγή της λίστας στο iPod.

en: List was successful exported. Now you should move it to the 'Notes' folder on your iPod.
el: Επιτυχής εξαγωγή λίστας. Μεταφέρετε την λίστα στον φάκελο 'Σημειώσεις' του iPod σας.

en: Load poster from disk
el: Ανάκτηση αφίσας από το δίσκο

en: Loan
el: Δανεισμός

en: Loan Date
el: Ημερομηνία Ενοικίασης

en: Loan Management
el: Διαχείρηση Δανείων

en: Loan movie
el: Δανεισμός ταινίας

en: Loan to
el: Δανεισμός σε

en: Loaned
el: Δανεισμένη

en: Loaned Movies
el: Δανεισμένες ταινίες

en: Loaned To
el: Ενοικίαση στον (στην)

en: Loans
el: Δανεισμοί

en: Logo, icon and general artwork
el: Λογότυπο, εικονίδιο και γενικά γραφικά

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
el: Το e-mail δεν εστάλει. Παρακαλώ ελέγξτε τις e-mail ρυθμίσεις.

en: Main Authors
el: Βασικοί Συντάκτες

en: Main list
el: Κεντρική Λίστα

en: Manage People
el: Διαχείριση Προσώπων

en: Maximal height
el: Μέγιστο ύψος

en: Maximal width
el: Μέγιστο πλάτος

en: Media
el: Μέσο

en: Medium
el: Μέσο

en: Meter
    Stars
el: Ο Μετρητής
    Ξεκινάει

en: Mixed
el: Ανάμεικτη

en: Movie details
el: Λεπτομέριες ταινίας

en: Movie information
el: Πληροφορίες ταινίας

en: Movie information has been updated
el: Οι πληροφορίες της ταινίας ενημερώθηκαν

en: Movie loan reminder
el: Υπενθύμιση ενοικίασης ταινίας

en: Movie loaned
el: Η ταινία δανείστηκε

en: Movie not loaned
el: Η ταινία δεν δανείστηκε

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
el: Ταινία με αυτόν τον τίτλο υπάρχει ήδη, είστε σίγουροι ότι θέλετε να την προσθέσετε;

en: My Movies List
el: Η συλλογή ταινιών μου

en: N.
el: Ν.

en: N/A
el: Ν/Α

en: Name
el: Όνομα

en: Needs authentication
el: Χρειάζεται πιστοποίηση

en: No
el: Όχι

en: No movie found
el: Δε βρέθηκε ταινία

en: No person is defined yet.
el: Δεν ορίστηκε κάποιο πρόσωπο ακόμα

en: No posters found for this movie.
el: Δεν βρέθηκαν αφίσες γι'αυτή την ταινία.

en: No results
el: Κανένα αποτέλεσμα

en: Norwegian Bokmal
el: Νορβηγική Bokmal

en: Not Seen Movies
el: Ταινίες που δεν έχουν προβληθεί

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Number
el: Αριθμός

en: Occitan
el: Οξιτανικά

en: Official site
el: Επίσημος δικτιακός χώρος

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
el: Παλιά μετατροπή ΒΔ: παρακαλώ εγκαταστήστε τα pysqlite legacy (v1.0)

en: Original Title
el: Πρωτότυπος τίτλος

en: Original title
el: Πρωτότυπος τίτλος

en: Other
el: ΆΛΛες

en: PDF export plugin
el: Πρόσθετο εξαγωγής PDF

en: PDF has been created.
el: Δημιουργήθηκε αρχείο PDF.

en: PDF reader
el: Πρόγραμμα ανάγνωσης PDF

en: Page %d
el: Σελίδα %d

en: Pashto
el: Παστού

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: People
el: Πρόσωπα

en: Phone
el: Τηλέφωνο:

en: Please assign at least one field first!
el: Παρακαλώ, ορίσατε πρώτα τουλάχιστον ενα πεδίο!

en: Please check debug output for more informations.
el: Παρακαλούμε ελέξτε την έξοδο απασφαλμάτωσης για περισσότερες πληροφορίες.

en: Please wait a moment...
el: Παρακαλώ αναμείνατε...

en: Plot
el: Πλοκή

en: Plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία

en: Plugin exports data using templates
el: Πρόσθετο που εξάγει δεδομένα χρησιμοποιώντας πρότυπα

en: Plugins
el: Πρόσθετες Λειτουργίες

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Poor
el: Κακή

en: Port
el: Θύρα

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Poster image
el: Εικόνα αφίσας

en: Poster viewer
el: Προβολή αφίσας

en: Posters
el: Αφίσες

en: Preferences
el: Προτιμήσεις...

en: Print Cover
el: Εκτύπωση Εξωφύλλου

en: Print cover
el: Εκτύπωση εξωφύλλου

en: Programmers
el: Προγραμματιστές

en: Quotechar
el: Διάγραμμα Παράθεσης

en: Rating
el: Αξιολόγηση

en: Rating image
el: Βαθμολογική κατάταξη εικόνας

en: Record updated
el: Ανανέωση αρχέιου

en: Region
el: Περιοχή

en: Region 0 (No Region Coding)
el: Περιοχή 0 (Δεν υπάρχει Κωδικοποίηση Περιοχής)

en: Region 1 (United States of America, Canada)
el: Περιοχή 1 (Ηνωμένες Πολιτείες, Καναδάς)

en: Region 2 (Europe,including France, Greece, Turkey, Egypt, Arabia, Japan and South Africa)
el: Περιοχή 2 (Ευρώπη,συμπεριλαμβανομένης Γαλλίας, Ελλάδας, Τουρκίας, Αιγύπτου, Σ.Αραβία,Ιαπωνία και Νότια Αφρική)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
el: Περιοχή 3 (Κορέα, Ταιλάνδη, Βιετνάμ,Βόρνεο και Ινδονησία)

en: Region 4 (Australia and New Zealand, Mexico, the Caribbean, and South America)
el: Περιοχή 4 (Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία, Μεξικό, Καραϊβική και Νότια Αμερική)

en: Region 5 (India, Africa, Russia and former USSR countries)
el: Περιοχή 5 (Ινδία, Αφρική, Ρωσία και πρώην ΕΣΣΔ χώρες)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
el: Περιοχή 6 (Λαϊκή Δημοκρατίας της Κίνας)

en: Region 7 (Reserved for Unspecified Special Use)
el: Περιοχή 7 (Δεσμευμένη για απροσδιόριστη χρήση)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
el: Περιοχή 8 (Αεροπορικές εταιρίες και κρουαζιερόπλοια)

en: Released Under the GNU/GPL License
el: Κυκλοφορία υπό την  άδεια χρήσης GNU/GPL

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove selected movie
el: Απομάκρυνση επιλεγμένης ταινίας

en: Removes poster
el: Αφαίρεση αφίσας

en: Rename
el: Μετοναμασία

en: Report bug
el: Αναφορά σφάλματος

en: Restore Griffith backup
el: Επαναφορά αντιγράφου Griffith

en: Return
el: Επιστροφή

en: Return Date
el: Ημερομηνία Επιστροφής

en: Reverse
el: Αναστροφή

en: Running Time
el: Συνολικός Χρόνος

en: Runtime
el: Διάρκεια χρόνου

en: Russian
el: Ρωσσικά

en: SMTP server
el: Διακομιστής SMTP

en: Save Griffith backup
el: Αποθήκευση αντιγράφου Griffith

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: Searching on the web
el: Αναζήτηση στο διαδύκτιο

en: Seen it
el: Το έχετε δει

en: Select A File
el: Επιλογή αρχείου

en: Select first movie
el: Επιλογή πρώτης ταινίας

en: Select image
el: Επιλογή εικόνας

en: Select last movie
el: Επιλογή τελευταίας ταινίας

en: Select next movie
el: Επιλέξτε επόμενη ταινία

en: Select previous movie
el: Επιλέξτε προηγούμενη ταινία

en: Sender E-mail address
el: Αποστολέας ηλεκτρονικής διεύθυνσης

en: Show other movies in this collection
el: Προβολή άλλων ταινιών σε αυτή την συλλογή

en: Show other movies in this volume
el: Προβολή άλλων ταινιών σε αυτό το αρχείο

en: Simple
el: Απλό

en: Simplified Chinese
el: Απλοποιημένα Κινέζικα

en: Single Side, Dual Layer
el: Μονής Πλευράς, Διπλής Στρώσης

en: Single Side, Single Layer
el: Μονής Πλευράς, Μονής Στρώσης

en: Site
el: Ιστοσελίδα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Slovak
el: Σλοβακικά

en: Sorry. A connection error has occurred.
el: Λυπούμαστε. Προέκυψε σφάλμα στη σύνδεση.

en: Sorry. This movie is listed but has no poster available at Amazon.com.
el: Λυπούμαστε. Αυτή η ταινία υπάρχει στη βάση αλλά δεν υπάρχει ανάλογη αφίσα στην τοποθεσία Amazon.com.

en: Source
el: Προέλευση

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Spell check the following language
el: Έλεγχος ορθογραφίας της ακόλουθης γλώσσας

en: Standard
    Slim
    Double Slim
el: Κανονικό
    Λεπτό
    Διπλά λεπτό

en: Studio
el: Θάλαμος

en: Subtitle format
el: Τύπος υπότιτλων

en: Suggest an unseen movie
el: Πρόταση ταινίας που δεν έχω δει

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Technical information
el: Τεχνικές πληροφορίες

en: Template
el: Πρότυπο

en: This is the from e-mail address that should be used to all outgoing e-mail. You want to include your own e-mail address here probably.
el: Αυτή είναι η ηλεκτρονική διεύθυνση που πρέπει να χρησιμοποιείται για όλα τα εξερχόμενα ηλεκτρονικά μηνύματα. Πιθανώς να θέλετε να συμπεριλάβετε και την δική σας ηλεκτρονική διεύθυνση.

en: This item is in use.
    Operation aborted!
el: Το αντικέιμενο αυτό χρησιμοποιείται.
    Ματαίωση λειτουργίας!

en: This movie has been loaned to
el: Αυτή η ταινία δανείστηκε στο-η/ν

en: This movie is part of...
el: Αυτή η ταινία είναι μέρος της/του

en: This name is already in use!
el: Αυτό το όνομα χρησιμοποιείται ήδη!

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
el: Το πρόσωπο αυτό έχει στοιχεία στο ιστορικό δανεισμού του. Τα στοιχεία αυτά θα διαγραφούν εάν συνεχίσετε.

en: This person has loaned films from you. Return them first.
el: Το πρόσωπο αυτό έχει δανειστεί ταινίες από εσάς. Θα πρέπει πρώτα να τις επιστρέψει.

en: This person has no e-mail address defined.
el: Δε βρέθηκε ηλεκτρονική διεύθυνση καταχωρημένη για αυτό το άτομο.

en: This program is released under the GNU
el: Το πρόγραμμα υπόκειται στην άδεια χρήσης GNU

en: Title
el: Τίτλος

en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

en: Total Movies: %s
el: Σύνολο ταινιών: %s

en: Trailer
el: Διαφημιστικό

en: Turkish
el: Τουρικά

en: Type
el: Τύπος

en: Type in the original film tile, select source and choose <i>Get from web</i>. Griffith will try to fetch all the related information from the Web.
el: Πληκτρολογήστε τον πρωτότυπο τίτλο της ταινίας, επιλέξτε πηγή και πατήστε <i>Λήψη από διαδίκτυο</i>. Το Griffith θα προσπαθήσει να λάβει όλες τις σχετικές πληροφορίες από το Διαδίκτυο.

en: Use Spellchecker
el: Χρήση Ορθογραφικού Ελέγχου

en: Use TLS?
el: Χρήση TLS;

en: Use custom file
el: Χρήση προσαρμοσμένου αρχείου

en: Use locale:
el: Χρήση γλώσσας:

en: Use this entry to define the SMTP server you want to use to send e-mails. On *nix systems, 'localhost' should work. Alternatively, you can use your Internet Service Provider's SMTP server address.
el: Χρησιμοποιείστε αυτή την εγγραφή για να καθορίσετε τον διακομιστή SMTP τον οποίο θα χρησιμοποιήσετε για την αποστολή της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Σε συστήματα τύπου *nix, η χρήση του 'localhost' πρέπει να είναι επαρκής. Εναλλακτικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την διεύθυνση SMTP του Παρόχου Υπηρεσιών Διαδικτύου σας.

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Version
el: Έκδοση

en: Video codec
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο

en: Visit movie web site
el: Επίσκεψη ιστοσελίδας της ταινίας

en: Visit the oficial web site
el: Επισκεφτε'ίτε τον επίσημο διαδυκτιακό τόπο

en: Volume
el: Ένταση ήχου

en: Wait a moment
el: Παρακαλώ περιμένετε

en: Watch the trailer
el: Δείτε το διαφημιστικό

en: Year
el: Χρονιά

en: Yes
el: Ναι

en: You can't delete movie while it is loaned.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε την ταινία ενώ είναι νοικιασμένη.

en: You have no movies in your database
el: Η βάση δεδομένων είναι άδεια

en: You have seen all films in your collection!
el: Είδατε όλες τις ταινίες της συλλογή σας!

en: You haven't seen
el: Δεν έχετε δει

en: You should fill the original title
    or the movie title.
el: Πρέπει να εισάγετε τον πρωτότυπο τίτλο
    ή τον τίτλο της ταινίας.

en: You should fill the person name
el: Θα πρέπει να συμπληρώσετε το όνομα του προσώπου

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
el: Η βάση δεδομένων είναι πιθανότατα σε μορφή SQLite2, παρακαλώ μετατρέψτε την σε SQLite3

en: _Edit
el: Επεξεργασία

en: _File
el: Αρχείο

en: _Help
el: Βοήθεια

en: _Loans
el: _Δανεισμοί

en: _Tools
el: Εργαλεία

en: _View
el: Προβολή

en: add entered name to collections list
el: προσθήκη εισαχθέντος ονόματος στη λίστα της συλλογής

en: add entered name to volumes list
el: προσθήκη εισααχθέντος ονόματος στη λίστα της σειράς

en: ascii (English)
    big5 (Traditional Chinese)
    big5hkscs (Traditional Chinese)
    cp037 (English)
    cp424 (Hebrew)
    cp437 (English)
    cp500 (Western Europe)
    cp737 (Greek)
    cp775 (Baltic languages)
    cp850 (Western Europe)
    cp852 (Central and Eastern Europe)
    cp855 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp856 (Hebrew)
    cp857 (Turkish)
    cp860 (Portuguese)
    cp861 (Icelandic)
    cp862 (Hebrew)
    cp863 (Canadian)
    cp864 (Arabic)
    cp865 (Danish, Norwegian)
    cp866 (Russian)
    cp869 (Greek)
    cp874 (Thai)
    cp875 (Greek)
    cp932 (Japanese)
    cp949 (Korean)
    cp950 (Traditional Chinese)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turkish)
    cp1140 (Western Europe)
    cp1250 (Central and Eastern Europe)
    cp1251 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp1252 (Western Europe)
    cp1253 (Greek)
    cp1254 (Turkish)
    cp1255 (Hebrew)
    cp1256 (Arabic)
    cp1257 (Baltic languages)
    cp1258 (Vietnamese)
    euc_jp (Japanese)
    euc_jis_2004 (Japanese)
    euc_jisx0213 (Japanese)
    euc_kr (Korean)
    gb2312 (Simplified Chinese)
    gbk (Unified Chinese)
    gb18030 (Unified Chinese)
    hz (Simplified Chinese)
    iso2022_jp (Japanese)
    iso2022_jp_1 (Japanese)
    iso2022_jp_2 (Japanese, Korean, Simplified Chinese, Western Europe, Greek)
    iso2022_jp_2004 (Japanese)
    iso2022_jp_3 (Japanese)
    iso2022_jp_ext (Japanese)
    iso2022_kr (Korean)
    latin_1 (West Europe)
    iso8859_2 (Central and Eastern Europe)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltese)
    iso8859_4 (Baltic languagues)
    iso8859_5 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Greek)
    iso8859_8 (Hebrew)
    iso8859_9 (Turkish)
    iso8859_10 (Nordic languages)
    iso8859_13 (Baltic languages)
    iso8859_14 (Celtic languages)
    iso8859_15 (Western Europe)
    johab (Korean)
    koi8_r (Russian)
    koi8_u (Ukrainian)
    mac_cyrillic (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    mac_greek (Greek)
    mac_iceland (Icelandic)
    mac_latin2 (Central and Eastern Europe)
    mac_roman (Western Europe)
    mac_turkish (Turkish)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japanese)
    shift_jis_2004 (Japanese)
    shift_jisx0213 (Japanese)
    utf_16 (all languages)
    utf_16_be (all languages (BMP only))
    utf_16_le (all languages (BMP only))
    utf_7 (all languages)
    utf_8 (all languages)
el: ascii (Αγγλικά)
    big5 (Παραδοσιακά Κινέζικα)
    big5hkscs (Παραδοσιακά Κινέζικα)
    cp037 (Αγγλικά)
    cp424 (Εβραϊκά)
    cp437 (Αγγλικά)
    cp500 (Δυτικής Ευρώπης)
    cp737 (Ελληνικά)
    cp775 (Βαλτικής)
    cp850 (Δυτικής Ευρώπης)
    cp852 (Κεντρικης και Ανατολικής Ευρώπης)
    cp855 (Βουλγαρικά,Λευκορωσικά,Σκοπιανά,Ρωσικά, Σερβικά)
    cp856 (Εβραϊκά)
    cp857 (Τουρκικά)
    cp860 (Πορτογαλλικά)
    cp861 (Ισλανδικά)
    cp862 (Εβραϊκά)
    cp863 (Καναδικά)
    cp864 (Αραβικά)
    cp865 (Δανέζικα, Νορβηγικά)
    cp866 (Ρωσικά)
    cp869 (Ελληνικά)
    cp874 (Ταϊλανδέζικα)
    cp875 (Ελληνικά)
    cp932 (Ιαπωνία)
    cp949 (Κορεάτικα)
    cp950 (Παραδοσιακά Κινεζικά)
    cp1006 (Ουρντού)
    cp1026 (Τουρκικά)
    cp1140 (Δυτικής Ευρώπης)
    cp1250 (Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης)
    cp1251 (Βουλγαρικά,Λευκορωσικά,Σκοπιανά,Ρωσικά, Σερβικά)
    cp1252 (Δυτικής Ευρώπης)
    cp1253 (Ελληνικά)
    cp1254 (Τουρκικά)
    cp1255 (Εβραϊκά)
    cp1256 (Αραβικά)
    cp1257 (Βαλτικής)
    cp1258 (Βιετναμέζικα)
    euc_jp (Ιαπωνικά)
    euc_jis_2004 (Ιαπωνικά)
    euc_jisx0213 (Ιαπωνικά)
    euc_kr (Κορεάτικα)
    gb2312 (Απλουστευμένα Κινέζικα)
    gbk (Ενιαία Κινέζικα)
    gb18030 (Ενιαία Κινέζικα)
    hz (Απλουστευμένα Κινέζικα)
    iso2022_jp (Ιαπωνικά)
    iso2022_jp_1 (Ιαπωνικά)
    iso2022_jp_2 (Ιαπωνικά, Κορεάτικα, Απλουστευμένα Κινέζικα, Δυτικής Ευρώπης, Ελληνικά)
    iso2022_jp_2004 (Ιαπωνικά)
    iso2022_jp_3 (Ιαπωνικά)
    iso2022_jp_ext (Ιαπωνικά)
    iso2022_kr (Κορεάτικα)
    latin_1 (Δυτικής Ευρώπη)
    iso8859_2 (Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης)
    iso8859_3 (Εσπεράντο, Μαλτέζικα)
    iso8859_4 (Βαλτικής)
    iso8859_5 (Βουλγαρικά,Λευκορωσικά,Σκοπιανά,Ρωσικά, Σερβικά)
    iso8859_6 (Αραβικά)
    iso8859_7 (Ελληνικά)
    iso8859_8 (Εβραϊκά)
    iso8859_9 (Τουρκικά)
    iso8859_10 (Σκανδιναβικές γλώσσες)
    iso8859_13 (Βαλτικής)
    iso8859_14 (Κέλτικες γλώσσες)
    iso8859_15 (Δυτικής Ευρώπης)
    johab (Κορεάτικα)
    koi8_r (Ρωσικά)
    koi8_u (Ουκρανικά)
    mac_cyrillic (Βουλγαρικά,Λευκορωσικά,Σκοπιανά,Ρωσικά, Σερβικά)
    mac_greek (Ελληνικά)
    mac_iceland (Ισλανδικά)
    mac_latin2 (Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης)
    mac_roman (Δυτικής Ευρώπης)
    mac_turkish (Τουρκικά)
    ptcp154 (Καζακική)
    shift_jis (Ιαπωνικά)
    shift_jis_2004 (Ιαπωνικά)
    shift_jisx0213 (Ιαπωνικά)
    utf_16 (όλες οι γλώσσες)
    utf_16_be (όλες οι γλώσσες (BMP μόνο))
    utf_16_le (όλες οι γλώσσες (BMP μόνο))
    utf_7 (όλες οι γλώσσες)
    utf_8 (όλες οι γλώσσες)

en: classification
el: Κατάταξη

en: click here if movie was returned
el: κάντε κλικ εδώ εάν η ταινία έχει επιστραφεί

en: collection details
el: Λεπτομέριες Συλλογής

en: commentary
el: σχόλια

en: dubbing
el: υποτιτλισμός

en: entries per page
el: εισαγωγές ανα σελίδα

en: files
el: αρχεία

en: iPod Notes export plugin
el: πρόσθετο εξαγωγής σημειώσεων iPod

en: iPod is not connected.
el: Το iPod δεν είναι συνδεδεμένο.

en: lector
el: λέκτορας

en: loaned only
el: μόνο νοικιασμένες

en: loans movie or volume
el: δανεισμός ταινίας ή σειράς

en: login failure
el: αποτυχία εισόδου

en: minutes
el: λεπτά

en: movies
el: ταινίες

en: next
el: επόμενο

en: none
el: τίποτα

en: not loaned only
el: μόνο μη νοικιασμένες

en: previous
el: προηγούμενη

en: remove selected collection
el: Απομάκρυνση επιλεγμένης συλλογής

en: remove selected volume
el: αφαίρεση επιλεγμένης σειράς

en: seen only
el: μόνο προβεβλημένες

en: subtitles
el: υπότιτλοι

en: tags
el: ετικέτες

en: unseen only
el: μόνο μη προβεβλημένες

en: volume details
el: λεπτομέρειες σειράς
